Testis ve İlgili Hastalıklar Nelerdir?

Testis, erkeklik hormonu testosteronun ve üreme için gerekli olan sperm(döl) üretiminin yapıldığı organdır. Testis torbası (Skrotum) içerisinde iki adet olarak yerleşmiştir. Bu organla ilgili bir hastalık olabilir. Bu dökümanda bunların başlıcalarından kısaca bahsedilecektir.

  • Hidrosel: Testisin saran yaprakların arasında sıvı toplanması durumudur. Skrotum (torba) içerisinde genellikle ağrısız şişlikle kendini belli eder.
  • Epididim kisti: Testislerden spermin aktarımını sağlayan tüplerde bir kese içinde sıvı toplanmasıdır.
  • Spermatosel: Testis ve epididimden ayrı bir yerde ve içinde sperm bulunan kese olması durumudur.
  • Torsiyon (Testislerin dönmesi): Testislerden karın içine doğru uzanan kord yapısının kendi etrafında dönmesi sonucu oluşan ve acil girişim gerektiren bir durumdur.
  • Epididimoorşit: Epididim ve/veya testisin iltihabi hastalığı.
  • Testis tümörü: Testisin tümöral hastalığıdır.

Ne Gibi Bulgular Verir?

Hidrosel, genellikle zaman içerisinde büyüyen şişlikle kendini belli eder. Epididim kisti veya spermatosel skrotum içinde testisten ayrı bir şişlik olarak ortaya çıkarlar. Torsiyon, birden başlayan skrotumda ağrı ile bulgu verir. Epididimoorşit de benzer şekilde belli etmekle beraber o bölgede enfeksiyona ait bulgular da olabilir. Testis tümörü ise testislerde genellikle ağrısız sert kitle olarak bulgu verir.

Nasıl Tanı Konur?

Tanı genellikle hastanın doktora başvurusu esnasında muayene ile konur. Şüphe olan durumlarda başta ultrasonografi olmak üzere diğer görüntüleme yöntemleri de yararlı olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Epididimoorşit dışındakilerde ilaçla tedavinin yeri yoktur. Epididimoorşit durumunda antibiyotik, ağn kesici ve istirahat önerilir. Diğer bahsi geçen şikayetlerde ise duruma göre cerrahi müdahale gerekip gerekmediği doktorunuzun sizinle birlikte vereceği bir karardır.

Tedavi Edilmezse Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Hidrosel, epididim kisti ve spermatoselde müdahale gerekliliği genellikle kozmetik sebepler daha nadiren de ağrı olabilir. Testis fonksiyonlarında kayıp ancak çok şiddetli olgularda olabilir. Torsiyon ise acil cerrahi müdahale gerektiren geç kalındığı takdirde testisin kaybıyla sonuçlanabilen bir durumdur. Tümör ise en kısa zamanda ameliyat gerektiren ve sonrasında sıklıkla ek tedaviler gerektiren hayatı tehdit eden bir durumdur.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tanı sıklıkla kişinin kendi kendini muayenesiyle ortaya konmakla beraber testislerde normal dışı bir durum olduğu şüphesi varsa mutlaka bir üroloji uzmanına muayene olunmalıdır. Özellikle torsiyon ve epididimoorşit ayrımının yapılması önemlidir. Torsiyon mevcut ise saatler bile önem kazanmaktadır.